07-08.09.2024 Szwajcaria Kaszubska | Wyjazd z Turku

599zł/os

Plan wycieczki

Szwajcaria Kaszubska

07-08.09.2024 (sobota-niedziela)

Wdzydze Kiszewskie, Kościerzyna, Kartuzy, Chmielno

 

Dzień 1:

– godz. 4:30 wyjazd z Turku (ul. Wyszyńskiego 1A parking LIDL)
– godz. 4:50 
wyjazd okolic Koła – autostrada A2 MOP ŁĘKA/POLICE kierunek WARSZAWA

– godz. 11:00 przyjazd do Wdzydz Kiszewskich, czyli do serca Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego – jednego z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce, utworzony w celu ochrony unikalnego krajobrazu Pojezierza Kaszubskiego. Rejs statkiem po „Kaszubskim Morzu” – malowniczym Jeziorze Wdzydzkim.
Następnie wstęp do Kaszubskiego Muzeum Etnograficznego. Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

– przejazd do Kartuz, jednego z najbardziej znanych kaszubskich miast, cechującego się wciąż żywymi tradycjami kaszubskimi. W Kartuzach zobaczymy m.in. Kolegiatę Kartuską z dachem w kształcie wieka trumny. Klasztor o pięknej nazwie „Raj Maryi” był miejscem życia zakonnego kartuzów, a jego perłą jest kościół będący świadectwem wiary założycieli. Do zabytków dawnej Kartuzji należą: kościół poklasztorny, jeden erem, refektarz, studnia i niektóre zabudowania gospodarcze.

– ok. godz. 17:00 przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg

Dzień 2:

– godz. 8:00 śniadanie

-godz. 9:00 wykwaterowanie, spotkanie z przewodnikiem, rozpoczęcie zwiedzania:

Przejazd Drogą Kaszubską przez serce regionu nazwanego Szwajcarią Kaszubską. Kaszubi, żyjący tu od ponad tysiąca lat, wierzą, że Bóg szczególnie obdarował tę krainę, obsypując ją ze swojego worka stworzenia całym różnorodnym pięknem, jakie zostało w nim po stworzeniu świata. W tej części Pomorza znajdziemy wysokie, ale łagodne wzgórza, tysiące jezior i polodowcowych oczek kryjących się w głębokich obniżeniach, cieniste wąwozy i dzikie lasy dawnej Puszczy Kaszubskiej, a nade wszystko uroczą mozaikę samotnych gospodarstw – tzw. pùstków – rozsianych wśród pól, łąk i zagajników.

– przyjazd do Chmielna, wizyta w Muzeum Ceramiki Neclów
W Chmielnie poznamy historię rodziny Neclów, w której od 10-ciu pokoleń tworzona jest wyjątkowa ceramika. Możliwość podziwiania pracy garncarza zostawia u wielu ludzi niezapomniane wrażenia, jesteśmy bowiem świadkami powstawania wspaniałych form ceramicznych, które garncarz potrafi wytoczyć z garści gliny, którą kładzie na kole. Warto również bliżej przyjrzeć się gotowym, wyrobionym już naczyniom, które ustawione na półkach wysychają czekając na dalszą obróbkę.

-przejazd na parking przy wejściu na szlak prowadzący na Wieżycę – najwyższe wzniesienie polskich pojezierzy oraz całego Niżu Polskiego. Spacer na szczyt wzniesienia, do 35-metrowej wieży widokowej, ze szczytu której dostrzeżemy lasy i rynnowe doliny pobłyskujące taflami kaszubskich jezior.

-następnie przejazd do Kościerzyny – kolejnego miejsca na mapie Polski najbardziej kojarzonego z Kaszubami. W Kościerzynie zobaczymy m.in. Muzeum Kolejnictwa, które jest jednym z największych muzeów kolejowych w Polsce. W czasie spaceru po mieście zajdziemy także z wizytą do Starego Browaru, którego historia sięga 1856r., zobaczymy mini muzeum browarnictwa i zobaczymy Kościerzynę z góry. Czas wolny na skosztowanie i zakupienie lokalnego piwa, posiłek.

-ok. godz. 17:00 wyjazd w drogę powrotną

– ok. godz. 23:30 powrót do Turku

 

 

Podróżnicy – po rezerwacji , na Waszą skrzynkę mailową wysyłamy szczegóły rezerwacji (znajdziecie w nich m.in. miejsce zbiórki, godzinę wyjazdu, numer rezerwacji, indywidualny numer konta do wpłaty)
‼Jeśli nie widzicie maila – koniecznie sprawdźcie folder SPAM ‼

Podstawowe informacje

Data:

07-08.09.2024

Cena zawiera:
  • - Przejazd komfortowym autokarem
  • - Opiekę pilota
  • - Zakwaterowanie: 1 nocleg, pokoje 2 osobowe z łazienkami (na życzenie pokój 1-osobowy lub 3-osobowy)
  • - Wyżywienie: obiadokolacja w 1 dniu , śniadanie w 2 dniu
  • - Usługi lokalnego przewodnika w 1 i 2 dniu
Cena nie zawiera:
  • Obowiązkowych kosztów uczestnictwa w programie: 150zł/os płatne w autokarze (bilety wstępów, systemy Tour Guide, opłaty parkingowe)
  • Dopłaty do pokoju 1-osobowego - 100zł/os
Pozostałe informacje: Program jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

  • 2 dni

Zarezerwuj już dziś