19.10.2024 (sobota) Zamek Książ + Podziemia + Palmiarnia | wyjazd z Łodzi

269 zł/os.

Plan wycieczki

Zamek Książ

godz. 6:30 wyjazd z Łodzi Al. Jana Pawła 2 PASAŻ ŁÓDZKI parking okolice BODZIO / KFC

godz. 11:30 rozpoczęcie zwiedzania ( dwie trasy Zamek + Podziemia Zamku)

„Poznaj prawdziwą historię Książa – zwiedzanie  to możliwość usłyszenia o dziejach zamku zarówno za czasów arystokratycznej rodziny von Hochberg, jak i w trakcie burzliwego okresu II Wojny Światowej. Trasa przebiega przez najpiękniejsze sale reprezentacyjne. Następnie turyści poznają pomieszczenia zamkowe przebudowane przez nazistów w ramach realizowanego w Książu tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). W dalszej części trasa prowadzi przez najstarszą średniowieczno-renesansową część zamku, w której mieszczą się takie sale jak: Hol Myśliwski wraz z Czarnym Dziedzińcem, Sala Rycerska czy Sala Konrada zwana kiedyś małą salą balową. Do zwiedzania udostępnione zostało również zmodernizowane III piętro Zamku Książ, gdzie obecnie znajdują się nowe eskpozycje zamkowe.”
Czas zwiedzania: ok. 75 min.”

„Podziemna trasa turystyczna to półkilometrowy odcinek, który z pewnością zaintryguje swoją różnorodną strukturą zarówno pod względem geologicznym, jak i historycznym. Podczas przejścia odwiedzający zobaczą potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra.

Trasa przebiega wzdłuż tarasów (przy miejscu poszukiwań domniemanego podziemnego dworca kolejowego) w kierunku budynku głównego zamku. Zakończenie pierwszej połowy trasy znajduje się przy zawale – wejściu do zasypanego szybu windowego, z którego wyjście znajdować się miało na Dziedzińcu Honorowym. Podczas zwiedzania turyści poznają m.in. tajemnice książańskich podziemi, teorie o celu ich powstania oraz tragiczną historię więźniów, których rękami te tunele zostały wydrążone.

Podziemia Zamku Książ zostały wybetonowane bardzo wytrzymałym cementem portlandzkim. Według zapisków ulubionego architekta A. Hitlera, Alberta Speera, oraz innych dostępnych dokumentów nie jest wykluczone, że tunele mają jeszcze raz tak dużą powierzchnię jak ta, która jest nam dzisiaj znana tj. 3200m2 (co zostało zmierzone na podstawie betonu, który przywieziono do zamku).
Czas zwiedzania: 45 minut”

Następnie przejazd do Palmiarni:

„Palmiarnia w Wałbrzychu powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis – West, zwanej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin. Do dziś ten wyraz miłości i największy „bukiet kwiatowy” zachwyca – czy wiesz, że jest to jedyny taki obiekt w Polsce zachowany w swej historycznej konstrukcji?
Obecnie w wałbrzyskiej palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Warto zobaczyć m.in. bambusy, fikusy i krzewy z Azji; ekualiptusy, świerki i sosny z Australii; byliny z Afryki; kaktusy i agawy z Ameryki Środkowej czy rośliny cytrusowe z basenu Morza Śródziemnego. Dla miłośników Dalekiego Wschodu prawdziwą gratką powinna być również jedyna w Polsce stała Wystawa Bonsai. To właśnie w palmiarni prezentowane są niezwykłe okazy tych miniaturowych drzewek, które były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą. Wystawa tego typu to prawdziwa atrakcja dla odwiedzających: w ekspozycji najstarszym bonsai jest aż 200-letni jałowiec, a dzięki prezentacji drzewek w jednym miejscu możemy zobaczyć przemijanie czterech pór roku w minaturowej formie, adekwatnej do warunków panujących na zewnątrz.”

godz. 17:30 wyjazd w drogę powrotną.

powrót do Łodzi ok. godz. 22:30

Podstawowe informacje

Data:

19.10.2024

Cena: 269 zł/os.
Cena zawiera:
  • przejazd komfortowym autokarem
  • opiekę pilota
Cena nie zawiera:
  • Dodatkowo płatne bilety wstępów 94 zł normalny / 84 zł ulgowy.

  • 1 dzień
  • Zamek Książ

Zarezerwuj już dziś