Kielce – Góry Świętokrzyskie 7-8.08.2021

389 zł/os.

Plan wycieczki

Góry Świętokrzyskie

07.08 – 08.08.2021

godz. 05:00 wyjazd z Turku, 05:50 wyjazd z Sieradza

 

Spotkanie z przewodnikiem ok. 11:00, rozpoczęcie zwiedzania.

Dąb Bartek to świętokrzyski staruszek pamiętający odległe historyczne czasy. Według legend pod jego konarami wypoczywali polscy królowie. Dziś to jedno z najstarszych drzew w Polsce objęte ochroną pomnikową, a na pewno jedno z najsłynniejszych drzew w naszym kraju.

Zamek w Chęcinach jest pięknie usytuowany na Górze Zamkowej (360 m n.p.m). Jego położenie sprawia, iż nikt obok Chęcin nie może przejechać obojętnie. W czasach średniowiecza na zamku odbywały się zjazdy rycerstwa, zamek był również siedzibą starostów grodowych, a także rezydencja rodzin królewskich. Po swojej bogatej i burzliwej historii możemy oglądać jego ruiny i wspominać jak ważną pełnił niegdyś funkcję. W trakcie wizyty na zamku wejście na wieżę widokową, pokaz tańców średniowiecznych oraz przymierzanie elementów zbroi rycerskiej.

 

Kielcezwiedzanie stolicy woj. świętokrzyskiego rozpoczniemy od Kadzielni. To jeden z 5 rezerwatów na terenie miasta. Dawny kamieniołom, a dziś rekreacyjna część miasta. Następnie wyruszymy na spacer po mieście. Zobaczymy: Park Miejski i Aleję Sław, Wzgórze Zamkowe z Pałacem Biskupów Krakowskich i Katedrą Wniebowzięcia NMP, Pomnik Dzika, słynną ulicę Henryka Sienkiewicza oraz kielecki Rynek.

Czas wolny na kieleckim Rynku. Obiadokolacja.

Przejazd do Hotelu, zakwaterowanie.

 

Dzień 2:

Śniadanie, spotkanie z przewodnikiem i wyjazd na zwiedzanie

Święta Katarzyna to jedna z najważniejszych miejscowości w Górach Świętokrzyskich. Zobaczymy tam klasztor klauzurowy sióstr Bernardynek, kapliczkę Stefana Żeromskiego, a także wejdziemy na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego – słynnej Puszczy Jodłowej gdzie znajduje się magiczne źródełko i kapliczka Św. Franciszka. Według miejscowej tradycji woda ze źródełka św. Franciszka ma cudowne właściwości – leczy choroby oczu oraz spełnia marzenia.

Osada średniowieczna w Hucie Szklanej to średniowieczna, świętokrzyska wieś, gdzie w trakcie wizyty spotkamy się z jej mieszkańcami – osadnikami: rymarzem, zielarką, tkaczką, garncarką, bartnikiem, kowalem. Poznamy ich profesje, a także zobaczymy jak wyglądało codzienne życie i chaty w czasach średniowieczna na terenie regionu Gór Świętokrzyskich.

Huta Szklana – Święty Krzyż (595 m n.p.m) – Nowa Słupia. Wędrówka ścieżką edukacyjną na drugi, co do wysokości szczyt w Górach Świętokrzyskich. Święty Krzyż nazywany też Łysą Górą jest owiany legendami, przekazami o świętokrzyskich czarownicach oraz słynnych sabatach. Będąc na szczycie zobaczymy platformę widokową na świętokrzyskie gołoborza oraz pozostałości wału kultowego. Odwiedzimy również Sanktuarium z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego (kościół Św. Trójcy, kaplicę Oleśnickich, Muzeum Misyjne, krypty ze spoczywającym w nich Jeremim Wiśniowieckim). Zejście Drogą Królewską do Nowej Słupi.

Wyjazd w drogę  powrotną ok. 16:30
– godz. 21:30 zakończenie wycieczki

Podstawowe informacje

Data:

07-08.08.2021

Cena zawiera:
  • Przejazd komfortowym autokarem
  • Zakwaterowanie: 1 nocleg w hotelu** w Kielcach
  • wyżywienie: 1 obiadokolacja, 1 śniadanie
  • opiekę pilota i przewodnika
Cena nie zawiera:
  • Dodatkowo płatne: system tour guide oraz bilety wstępów (Zamek w Chęcinach, Świętokrzyski Park Narodowy, platforma widokowa na Gołoborze, Krypty na Świętym Krzyżu, Osada Średniowieczna) = 50 zł/os. Normalne, 40 zł/os. ulgowe

Zarezerwuj już dziś

Poznaj nasze

najbliższe wyjazdy

Zobacz wszystkie wycieczki